آموزش تعمیر ماینر

عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ روش هایی برای ازدیاد عمر

عمر ماینر

برای پاسخگویی به عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ باید گردشی کوتاهی در تعاریف و کارکردها داشته باشیم. آستانه ها یا درگاه های استخراج رمزارزها یا همان ارزهای دیجیتال دستگاه های سخت افزاری ویژه ای هستند که به ماینر مشهور شده اند. اصل کلمه از واژه انگلیسی Mining به معنای بیرون کشیدن یا استخراج اخذ شده است. در انگلیسی به خود استخراج گر ماینر گفته می شود. با این حال در جهان ارزهای دیجیتال این دستگاه ها به ماینر مشهور شده اند.

 

چگونه بدانیم عمر مفيد ماینر چه قدر است؟

عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ بدیهی است که این دستگاه ها مانند هر ابزار دیگری که از نیروی برق برای تامین  مصرف برق ماینر و انرژی خود بهره می برند، یک عمر مفید دارند. در این مقاله می کوشیم عمر مفید این دستگاه ها و شیوه های نگهداری بهینه از این دستگاه های با ارزش را بررسی کنیم.

دستگاه ماینر اصلی ترین ابزار استخراج رمز ارز در بازارهای کریپتوکارنسی است. یک دستگاه ماینر به ساختاری پیچیده و قدرت پردازشی بالا نیازمند است. در واقع کیفیت قطعات، توان استخراجی هر دستگاه را تعیین می کند. به طور کلی استخراج رمز ارز به چند عامل بستگی دارد :

1 – یک پردازنده گرافیکی قوی یا GPU

2 – مجموعه ای از مدار های مجتمع دیجیتال با قابلیت برنامه پذیری یا FPGA

3 – یک پردازنده اصلی یا CPU

4 – مجموعه ای از مدار های مجتمع با کارکردهای ویژه یا ASIC

هش سازی

 

شیوه کار دستگاه و فرآیند هش سازی

برای پاسخگویی به پرسش عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ باید گفت که عمر مفید ماینر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. می دانیم که یک دستگاه ماینر برای پدید آوردن و تولید هش کدهای گوناگون به کمیت بالایی از انرژی الکتریکی نیازمند است. فرآیند هش کد سازی در این دستگاه با این هدف صورت می گیرد که بلاک ها را رمزگشایی کرده و در نهایت رمز ارز استخراج کند. البته ماینرها هم مانند هر دستگاه دیگری برای یک زمان یا عمر معینی طراحی و ساخته می شوند. این  داستان درباره هر وسیله الکتریکی دیگری نیز صادق است. مثلا تغییرات نرم افزاری یکی از مشکلاتی است که کارکرد یک دستگاه ماینر را تهدید می کند و نیاز یه تعمیر ماینر است. ماینرها نیز مانند دستگاه های دیگری که هر روز با نمونه های نوتری جایگزین می شوند، تغییر می کنند.

صنعت رمز ارزها دیگر دوران کودکی و روزهای نخستین خود را پشت سر گذاشته است و پیچیدگی آن به حدی رسیده است که به قطعات حرفه ای و دانش عمیق نیاز دارد. مانند داستان گوشی های هوشمندی که پس از مدتی دیگر توسط شرکت های سازنده پشتیبانی نمی شوند و آپدیت های تازه ای برای آن ها ارائه نمی شود. با این حال روش هایی وجود دارد که عمر مفید ماینرها را بهبود می بخشد. هر چه بیشتر مراقبت دستگاه تان باشید، بیشتر سود می برید.

ماینر خراب

کار یکسره و خطر از کار افتادگی ماینر

یکی از ویژگی های ماینرها که بر عمر مفید آن نیز تاثیری سلبی دارد و به سوال عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ پاسخ می دهد، کارکرد یکسره آن است. ساختار برنامه ریزی شده آن ها طوری طراحی شده است که باید برای یک روند پیوسته کاری آماده باشند. ماینرها در طول این روند بی توقف کاری، هش کدهای گوناگون را بر روی بلاک های متفاوت و بی پایان امتحان می کنند. این کار به معنای گرما زایی زیاد و کاهش عمر مفید است.

حالا سوال این جا است که با توجه به این عملکرد یک سره و گرما زایی چاره ناپذیر چگونه می توان عمر مفید یک ماینر را ارزیابی کرد؟

زمانی که از عمر مفید یک دستگاه سخن به میان می آید، منظور حداکثر زمان فعالیت آن است. البته عمر مفید دستگاه ها بسته به نوع شرکت سازنده با هم متفاوت اند. مثلا بازدهی ماینر پرقدرتی مانند S19PRO در حدود 4 سال است. اما روش هایی وجود دارند که می توانند این عمر را درازتر کنند.

 

طول عمر ماینر و نوع ارز استخراجی

البته هزینه ای که برای خرید ماینر صرف می شود، قطعا در طول عمر مفید آن موثر است و در پاسخ به عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ تاثیر گذار است. در نتیجه همیشه مشورت با متخصصان برای تهیه بهترین ماینرها یک گزینه هوشمندانه است. البته باید این راز مهم را فاش کنیم که نوع ارزی که قصد استخراج آن را با دستگاه های ماینرتان دارید نیز بر طول عمر این دستگاه اثر می گذارد. هش ریت ها و توان پردازشی ماینرها نیز در عمر مفید آنها تاثیر گذار است.

عامل دیگری که به پرسش عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ پاسخ می دهد و به طول عمر ماینرهای شما می افزاید توجه به سخت افزار آن ها است. یکی از بزرگ ترین چالش های دستگاه های ماینر گرمای توان فرسایی است که تولید می کنند. شیوه نگهداری از این دستگاه ها، فشار کار یکسره آن ها را کاهش می دهد. نگهداری از این دستگاه ها به یک محیط کاملا سازمان دهی شده نیاز دارد.

 

ماینرها و کاهش عمر

در پاسخ به عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ باید به یک هشدار توجه کنیم. یکی از نشانه هایی که شاخص کاهش عمر ماینرها است، به یک محاسبه متکی است. اگر محاسبه ریاضی شما میان دستاورد و مصرف یک عدم توازن را نشان دهد، باید دستگاه را از رده خارج کنید. زمانی که کمیت برق مصرف شده این دستگاه برای استخراج یک رمز دیجیتال از ارزش آن رمز ارز بیشتر شود، زنگ های خطر به صدا در می آیند.

 

راه های افزایش عمر دستگاه

برای پاسخ به سوال عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ و چگونگی افزایش عمر یک دستگاه ماینر راه های گوناگونی و تجربه شده ای پیشنهاد شده است که با هم آن ها را مرور می کنیم :

 

1 گردگیری

یکی از پاسخ های عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ به گردزدایی از دستگاه باز می گردد. گرد و غبار دشمن ماینر است. در جغرافیای کشور ما گرد و غبار یک واقعیت عینی است. در ایده آل ترین صورت باید ماینرها را در جایی کاملا ایزوله و بدون گرد و غبار نگهداری نمود. با این حال خواهی نخواهی گرد و غبار بر روی فن ها و قسمت های خنک کننده دستگاه می نشیند. این رخداد یک عیب بزرگ دارد، روند خنک سازی دستگاه را مختل می کند. در حقیقت این فرآیند گرم شدن به این دلیل رخ می دهد که گرما به خوبی از بدنه دستگاه به بیرون هدایت نمی شود. راز کار در این است که هر دو هفته یک بار دستگاه تان را غبار زدایی کنید.

در واقع مهم ترین بخش هایی که به این گرد زدایی نیاز دارند و فرآیند خنک سازی اصولا بر دوش آن ها است، هیت سینک ها و فن های دستگاه تان هستند. فراموش نکنید که سودآوری شما بسته به همین گردگیری ها است.

 

2 سنجش همیشگی دما و رطوبت

دومین عامل در پاسخ به سوال عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ گرما است. گرما دشمن آی سی های دستگاه شما است. چون این دستگاه های شما گرمای زیادی تولید می کنند، همیشه باید هوشیار باشید. در نتیجه سامانه خنک سازی و تهویه نه فقط یک ضرورت بلکه یک سرمایه گذاری است. سودآوری شما بستگی تامی به این سامانه خنک ساز دارد. در ساختار دستگاه ها، شرکت های سازنده بین دو تا چهار فن خنک ساز را جای گذاری می کنند. با چنین پیش بینی هایی دیگر احتیاجی به دستگاه های خنک کننده اضافی نیست.

عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ روش هایی برای ازدیاد عمر

البته در پاسخ به پرسش عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ این گفته نیز یک قانون کلی نیست. مثلا در یک جغرافیای خشک و گرم تعبیه یک کولر آبی سلولزی برای تسهیل گردش هوا یک ضرورت است. آنچه در نگهداری ماینرها و گرما زدایی از آن ها حساسیت بالایی دارد، تنظیم فضا به شکلی است که هوا آزادانه در آن گردش کند. این کار عمر مفید ماینرها را طولانی تر می کند. این توصیه ها درباره مناطق خشک صادق است. اما با مناطق مرطوب چه کنیم؟ رطوبت نیز دشمن دیگر سودآوری شما است و عمر ماینرتان را کاهش می دهد. در جایی که رطوبت یک مزاحم دائمی است، روغن ماینر بهترین چاره است. روغن ماینر یک خنک کننده است. باید قطعات برقی یا پاور را از دستگاه درآورده و در روغن با کیفیتی که به قطعات گرانبهای شما آسیبی نزند، قرار دهید.

با این کار از گرم شدن بیش از حد دستگاه و کاهش عمر آن ها جلوگیری می کنید. هر چه بیشتر مراقبت دستگاه تان باشید، سودآوری شما نیز تضمین شده است.

 

3 تنظیم یک جدول کاری منطقی و عمل Mining

 

در ادامه پاسخ به عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ باید به ضرورت یک جدول کاری منظم اشاره کنیم. ماینرها مثل هر چیزی در این کیهان عمر محدودی دارند و توان آن ها نیز برای سطح معینی مهندسی شده است. اما برخی دوست دارند که در زمانی کوتاه به سود زیادی دست یابند. در نتیجه ماینر خود را اورکلاک می کنند. overclock یا OC به معنای افزایش ولتاژ سخت افزار است. برای عملی شدن این روند، قطعاتی در دستگاه تعویض می شوند تا سرعت کاری دستگاه چند برابر شود. با این حال یادمان باشد که هر کمپانی فرکانس تعیین شده و سقفی را برای کار فرآورده های تولیدی خود مشخص کرده است. فرکانس کاری در واقع به این معنا است که دستگاه در یک ثانیه چند چرخه کاری را می تواند به شکلی کامل به انجام برساند.

 

با اورکلاک کردن دستگاه به پرسش عمر مفيد ماینر چه قدر است؟ پاسخی منفی می دهید و آن را وا می دارید که بیشتر از توان خود کار کند. یعنی فرکانس کاری آن را چند بار بیشتر از حد تعریف شده آن افزایش می دهید. در زبان مهندسی این روند یعنی ورود یک بار الکتریکی بیشتر به مدار دستگاه. ترانزیستورها همچون مویرگ های بدن ما با پیوندهای مویرگی و الکترونیکی نازکی به هم ربط داده شده اند. این کار شاید در آغاز لبخندی از خرسندی بر لب ها بیاورد و خواب یک سود بیشتر را در ذهن تداعی کند اما در نهایت به مرگ تدریجی ماینر منتهی می شود. به زبانی ساده تر عمر مفید آن را به شدت کاهش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.