آموزش تعمیر ماینر

مشکلات احتمالی ماینر و راه حل های آن

مشکلات ماینر

 

ماینر دستگاهی برای استخراج کریپتوکارنسی است که به طور اختصاصی برای این کار تولید شده است. ماینر ASIC به نوعی سخت افزار کامپیوتری گفته می شود که با هدف استخراج یک رمز ارز خاص به بازار عرضه می شود. برای مثال بعضی از ماینرهای آسیک می توانند بیت کوین استخراج کنند. در حالی که استخراج بعضی از رمز ارزها با استفاده از GPU انجام می شود، استخراج بعضی دیگر مثل بیت کوین فقط با استفاده از دستگاه های ASIC سودآوری دارد. به همین دلیل بسیاری از استخراج کنندگان برای تهیۀ ماینر اقدام می کنند.

ماینر دارای مدارهایی است که برخلاف تراشه های کامپیوترهای شخصی، فقط برای یک فعالیت خاص کاربرد دارند. ماینر با استفاده از این سخت افزار مخصوص می تواند محاسبات پیچیده را با قدرت و سرعت بیشتری انجام دهد. این محاسبات پیچیده با نام Hash شناخته می شوند. هر هش شانسی برای تولید رمز ارز برای مثال بیت کوین دارد. هر چه هش های بیشتری در زمان مشخص انجام شوند، احتمال کسب بیت کوین به وسیلۀ ماینر بیشتر می شود.

یک دستگاه ماینر معمولا قیمت بالایی دارد. چرا که در ساخت آن از سخت افزار و تراشه های مخصوص استفاده می شود. همچنین به دلیل انجام محاسبات سنگین و درجۀ حرارت بالا ممکن است دچار آسیب های زیادی شود. از جمله خرابی بردها، فن های خنک کننده و دیگر اجزای سازنده. بنابراین شناخت مشکلات احتمالی ماینرها و راه حل آن ها موجب می شود استخراج کنندگان متحمل هزینۀ کمتری شوند. همچنین آن ها می توانند اقداماتی برای پیشگیری از خرابی دستگاه های خود انجام دهند. در این مطلب به معرفی مشکلات احتمالی یک ماینر و راه حل های آن می پردازیم.

استخراج رمز ارز

دلایل خرابی ماینر

ماینر دستگاهی است که با برق کار می کند. انجام پردازش های سنگین درجۀ حرارت بالایی را تولید می کند. به طور کلی ماینرها می توانند تا 40 درجۀ سانتی گراد کار کنند. اگر دما بیشتر شود، ممکن است قطعات مختلف دستگاه آسیب ببینند. البته در ساختار ماینر اجزای خنک کننده ای مثل فن ها و هیت سینک ها دیده می شود، اما گاهی این اجزا هم به دلیل کار زیاد آسیب می بینند. بنابراین استخراج کنندگان باید دمای دستگاه های خود را چک کنند و از سیستم های خنک کنندۀ کارآمد استفاده کنند.

حملۀ ویروس ها و بدافزارها یکی دیگر از دلایل عمدۀ مشکلات ماینر می باشد. در این حالت معمولا هش ریت دستگاه کاهش پیدا می کند. چرا که بدافزارها بدون اجازه، از سخت افزار برای ماینینگ استفاده می کنند. آلوده شدن یک ماینر ممکن است به تمام مزرعۀ  بیت کوین  آسیب وارد کند. چرا که ویروس ها می توانند از دستگاهی به دستگاه دیگر در شبکه منتقل شوند. معمولا استفاده از آنتی ویروس ها و نرم افزارهای حفاظتی بهترین راه برای مقابله با این گونه حملات می باشد. البته گاهی نیاز است برای نابودی کامل ویروس ها، کنترل برد به طور کامل تعویض یا مجبور به تعمیر کنترل برد  شود.

ماینر ممکن است به دلیل مشکلات نرم افزاری دچار مشکل شود. این مشکلات معمولا با نشانه هایی در صفحۀ داشبورد قابل شناسایی هستند. بعضی از این مشکلات را می توان با ریست کردن ماینر یا بازگشت به تنظیمات کارخانه برطرف کرد. بعضی دیگر نیز به دلیل قدیمی بودن ورژن فریمور دستگاه اتفاق می افتند و برای حل آن ها، فریمور باید به نسخۀ جدید آپدیت شود. همچنین ممکن است در یک مزرعۀ استخراج، کارکنان بدون اجازه از قدرت سخت افزاری استفاده کنند. برای جلوگیری از چنین مواردی، می توان از نرم افزارهای مخصوص مثل Hive OS برای ایجاد سطوح دسترسی استفاده کرد.

اسیک

مصرف زیاد انرژی

ماینر در صورتی که بیش از حد معمول انرژی مصرف کند، حتما با مشکلاتی مواجه است. مصرف زیاد انرژی موجب می شود هزینۀ زیادی برای برق پرداخت شود و روی سودآوری استخراج تاثیر منفی می گذارد. بعضی از استخراج کنندگان برای بهبود عملکرد، دستگاه های ماینینگ خود را اورکلاک می کنند. این کار در مصرف بیشتر انرژی بی تاثیر نیست. از طرفی ممکن است موجب کاهش عمر  دستگاه ماینر شود. برای کاهش مصرف انرژی می توان از نرم افزارهایی برای کاهش ولتاژ استفاده کرد.

افزایش دما نیز بر عملکرد و مصرف انرژی و مصرف برق  ماینر تاثیر می گذارد. نوسانات دما ممکن است روی بعضی از مدل ها تاثیر بیشتری بگذارند. هر چه دستگاه در دمای بیشتری کار کند، انرژی بیشتری نیز مصرف خواهد کرد. حتی اگر فرکانس ها و ولتاژها ثابت بمانند. در واقع با همان هش ریت، دستگاه انرژی بیشتری مصرف می کند. چرا که دمای بالا در طولانی مدت آسیب زیادی به دستگاه وارد می کند. راه حل چک کردن دمای دستگاه ها و استفاده از سیستم خنک کنندۀ کارآمد است. همچنین اگر یکی از بردهای دستگاه با مشکل مواجه شده است، باید نسبت به تعویض آن اقدام شود.

ماینینگ

عملکرد غیر عادی ماینر

ماینر در صورتی دارای یک عملکرد غیر عادی می باشد که به طور اتوماتیک خاموش و روشن شود و هش ریت آن مقادیر متفاوتی را نشان دهد. یکی از دلایل این عملکرد تداخل سیگنال کنترل است. وقتی که تراشه دچار آسیب می شود، ممکن است باعث عملکرد غیر عادی هش برد یا دیگر تراشه ها شود. نتیجه این است که ماینر به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود. با استفاده از کابل ارت و شیلدینگ می توان از این مشکلات در دستگاه جلوگیری کرد.

عملکرد غیر عادی همچنین می تواند به دلیل ناپایداری منبع تغذیه اتفاق بیفتد. در واقع نوساناتِ توان خروجی موجب می شوند هش برد به طور خودکار دوباره راه اندازی شود. راه حل تعویض منبع تغذیه است. البته باید از یک منبع برق پایدار با نوسانات کم برای استخراج کریپتوکارنسی استفاده کنید. اگر ولتاژ دستگاه کم و یا ناپایدار است، مشکل می تواند به کابل پاور ربط داشته باشد. یا در مواردی دستگاه نیاز به تعمیر پاور ماینر دارد

ماینر در صورتی که کنترل برد آن آسیب ببیند، عملکردی غیر عادی نشان خواهد داد. چرا که کنترل برد به عنوان مرکز ماینر درست مثل یک کامپیوتر کوچک فعالیت و عملکرد اجزای مختلف را کنترل می کند. وقتی کنترل برد با مشکل مواجه شود، ماینر به درستی کار نمی کند. در صورتی که این مشکل سخت افزاری نباشد، می توان با ریست کردن دستگاه آن را به حالت کارخانه برگرداند. همچنین در صورتی که یکی از تراشه ها ناپایدار است، باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

عملکرد و پایداری شبکه نیز نقش مهمی در کارکرد درست ماینر ایفا می کند. اگر شبکه با قطعی های زیاد مواجه شود، این احتمال وجود دارد که دستگاه ها به طور خودکار راه اندازی شوند. راه حل استفاده از یک شبکۀ پایدار است. همچنین گاهی کابل اترنت یا پورت شبکه دچار مشکل سخت افزاری می شود.

فن ماینر

عدم نمایش داده ها

ماینر دارای یک صفحۀ استاتوس است که می توان در آن اطلاعات مختلفی از جمله دمای دستگاه، هش ریت و وضعیت هش بردها را مشاهده کرد. اما گاهی در نمایش این اطلاعات مشکلاتی ایجاد می شود. این مشکلات ممکن است به دلیل مشکلات شبکه یا تنظیمات اشتباه دستگاه روی داده باشند. وقتی ماینر روشن است، اما نمی تواند به شبکۀ خارجی متصل شود، داده ها نمایش داده نمی شوند. بهتر است کابل شبکه چک شود و همچنین تنظیمات IP و استخر ماینینگ مورد بررسی قرار بگیرند.

دمای بالا نیز می تواند علت این مشکل باشد. چرا که وقتی دستگاه روشن می شود و دما بالاتر از حد معمول است، ماینر با ورود به حالت محافظت خودکار، دیگر داده ها را نمایش نمی دهد. بهتر است قسمت گزارشات دستگاه را چک کنید. برای کاهش دما می توانید از فن های خنک کنندۀ بیشتر و افزایش تهویه استفاده کنید. گاهی نیز عملکرد غیر عادی PCI موجب می شود علاوه بر دمای مناسب دستگاه، در قسمت گزارشات، دمای بالا نمایش داده شود. این مشکل را می توان با تنظیم سنسورهای دمایی برطرف کرد.

ماینر در صورتی خرابی فن یا ناکافی بودن تعداد آن ها ممکن است داده ها را نمایش ندهد. اگر کابل فن خراب شده باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. همچنین اگر مشکل از خود فن باشد، باید فن جدید را جایگزین آن کرد.

کابل ماینر

مشکل در آپدیت یا تنظیم دستگاه

ماینر علاوه بر مشکلات سخت افزاری، می تواند با مشکلات نرم افزاری نیز مواجه شود. برای مثال نمی توان تنظیمات دستگاه را تغییر داد یا اتصال به استخر ماینینگ صورت نمی گیرد. برای آپدیت فریمور دستگاه بهتر است از مرورگرهای مناسب مثل کروم و فایرفاکس استفاده کنید. چرا که دیگر مرورگرها ممکن است از خود ناسازگاری نشان دهند. اگر اتصال به استخر صورت نمی گیرد، باید نسخۀ فریمور ماینر را چک کنید. اگر ورژن فریمور قدیمی است، آن را به جدیدترین ورژن آپدیت کنید.

ماینر هنگام آپدیت فریمور نباید از برق کشیده یا خاموش شود. در صورت قطعی برق، دستگاه با مشکلاتی مواجه می شود. اگر استفاده از کارت حافظۀ پشتیبان نیز این مشکلات را برطرف نکرد، این امکان وجود دارد که کنترل برد آسیب دیده باشد و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

مشکلات احتمالی ماینر و راه حل های آن

مشکلات هش ریت

ماینر دارای یک قسمت مهم به نام هش ریت است. هش ریت در واقع توان سخت افزاری دستگاه را برای انجام محاسبات و استخراج کریپتوکارنسی نمایش می دهد. بعضی اوقات هش ریت به اندازۀ کافی نمایش داده نمی شود. همچنین هش بردها در صفحۀ استاتوس قابل مشاهده نیستند. هشت ریت ناکافی به نرخ هش پایین تر از نرخ هش استاندارد دستگاه گفته می شود که معمولا به دلیل بی ثباتی شبکه، اتصال ناپایدار به استخر ماینینگ و نرخ بالای Rejection اتفاق می افتد. راه حل استفاده از یک شبکۀ پایدار با سرعت مناسب است که دارای قطعی نباشد. همچنین چک کردن کابل های شبکه به شما اجازه می دهد کابل معیوب را پیدا و آن را تعویض کنید. اگر از یک شبکۀ ضعیف برای استخراج استفاده شود، می توان انتظار داشت که هش ریت پایین تر از حد استاندارد خود باشد. اگر به این موضوع علاقه مندید  مقاله دلایل کاهش هش ریت را حتما مطالعه کنید .

خرابی منبع تغذیه نیز تاثیر زیادی بر هش ریت دارد. منبع تغذیه در واقع برق ورودی را برای استفادۀ دستگاه، به اجزای مختلف آن می رساند. همچنین خرابی کابل های مختلف از جمله کابل داده می تواند موجب هش ریت پایین شود. گاهی کابل ها فقط به دلیل حمل و نقل شل شده اند و باید آن ها را دوباره محکم کنید.

هش بردهای ماینر به وسیلۀ کنترل برد هماهنگ می شوند. بنابراین در صورت خرابی کنترل برد یا از بین رفتن قسمتی از آن، می توان انتظار داشت که هش ریت دستگاه پایین بیاید. خرابی کنترل برد را معمولا می توان با توجه به سالم بودن دیگر قطعات تشخیص داد. گاهی نیز کنترل برد سالم است و یکی از هش بردها آسیب دیده است و نیاز به تعمیر هشبرد است . در این صورت باید هش بردها را به صورت مجزا به کنترل برد وصل کرد تا هش برد آسیب دیده پیدا و برای تعویض از دستگاه جدا شود.

مشکلات دیگر

ماینر اگر با تعویض منبع تغذیه نیز درست کار نکند، باید خرابی دیگر اجزا را بررسی کرد. برای مثال ممکن است یکی از هش بردهای دستگاه دارای اتصال کوتاه باشد. همچنین کنترل برد با مشکل مواجه شده باشد. از آنجا که کنترل برد یکی از قطعات گران قیمت دستگاه محسوب می شود، نخست سعی کنید با ریست کردن ماینر مشکلات را برطرف کنید. اگر ماینر پس از ریست شدن نیز به درستی کار نکرد، کنترل برد باید تعویض شود و نیاز به تعمیرات ماینر است

معمولا هش بردها از تعداد زیادی تراشه تشکیل شده اند که این تراشه ها در صفحۀ استاتوس، جلوی هر هش برد نمایش داده می شوند. در صورت کم بودن تعداد تراشه ها یا نمایش نماد ایکس به جای آن ها، این امکان وجود دارد که تراشه ها خراب یا گم شده باشند. همچنین در صورت عدم نمایش دما، این امکان وجود دارد که به هش بردها در اثر گرمای زیاد آسیب وارد شود.

نکات تکمیلی

ماینر یک دستگاه گران قیمت با اجزا و تراشه های مخصوص است که برای استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. برای درست کار کردن ماینرها در مزرعۀ استخراج باید اتصال شبکه، اتصال برق و اتصال کابل ها به درستی انجام گرفته باشند. همچنین باید از سیستم های خنک کنندۀ کارآمد برای کاهش دما  و  کاهش صدای ماینر استفاده کرد . سیستم عامل ماینر باید همواره به جدیدترین نسخه آپدیت شود و همچنین برای جلوگیری از حملۀ ویروس ها و بدافزارها، از آنتی ویروس و دیگر آپشن های امنیتی به درستی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.