آموزش تعمیر ماینر

دلایل کاهش هش ریت و نحوه تعمیر آن

افت هش ریت

هش ریت ماینر به تمام قدرت محاسباتی دستگاه ماینر گفته می شود که برای پردازش تراکنش های بلاک چین و استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. هش یا Hash یک کد الفبایی با طول مشخص است که برای نمایش داده ها با هر طولی کاربرد دارد. پروژه های کریپتوکارنسی از الگوریتم های مختلف برای ایجاد کدهای هش استفاده می کنند. هش ریت ماینر در واقع معیار مهمی برای ارزیابی قدرت یک شبکۀ بلاک چین محسوب می شود. همچنین معیاری برای ارزیابی امنیت شبکه های بلاک چین است.

هش ریت ماینر در صورتی که با افت مواجه شود، می تواند هشداری برای اختلال در شبکه یا مشکلات سخت افزاری ماینر باشد. در واقع هش ریت بالا، مختل کردن شبکه را برای عوامل مخرب دشوار می کند. هش ریت با توجه به مواردی مثل اطلاعات عمومی شبکه و میزان دشواری شبکه تعیین می شود. هش ریت را به زبان ساده می توان سرعت دستگاه ماینر برای استخراج کریپتو معرفی کرد. به این معنا که در زمان مشخص، دستگاه چه میزان محاسبات را می تواند انجام دهد.

افت هش ریت ماینر به صورت غیر طبیعی نیاز به بررسی تنظیمات ماینر دارد. همچنین در مواردی باید سخت افزار ماینر مورد بررسی قرار بگیرد. در بعضی موارد، راه اندازی دوبارۀ ماینر، ریست کردن ماینر و کاهش دادن فرکانس می توانند این مشکل را حل کنند. در این مطلب به معرفی دلایل افت هش ریت می پردازیم.

 

هش ریت

افت هش ریت ماینر به دلیل مشکلات دما

هش ریت ماینر در صورتی که دستگاه در دمای بالاتر از حد متوسط کار کند، ممکن است با افت مواجه شود. چرا که دمای بالا موجب می شود ماینر برای محافظت از خود دوباره راه اندازی شود. با راه اندازی دوباره، مدتی طول می کشد تا ماینر دوباره به دمای مناسب و هش ریت نرمال برسد. اگر این چرخه یعنی گرمای بیش از حد، راه اندازی دوباره و رسیدن به هش ریت نرمال تکرار شود، فرایند استخراج با مشکل مواجه خواهد شد. نصب تهویۀ مطبوع در کنار استفاده از خنک کننده های کارآمد مثل فن های مخصوص از گرمای زیاد ماینر جلوگیری می کند.

بنابراین چک کردن دمای ماینر هنگام افت هش ریت ضروری است. اگر از خنک کننده ها استفاده می کنید، مطمئن شوید آن ها به درستی کار می کنند. استفاده از خنک کننده های قوی یکی از روش های افزایش هش ریت ماینر محسوب می شود و این به خوبی نشان دهندۀ تاثیر دمای بالا بر عملکرد دستگاه ماینر است.

در قسمت AntMiner می توانید دمای هش بردها را مشاهده کنید. اگر فقط یکی از بردها دمای بالای 80 درجه را نشان می دهد، باید آن برد را برای تعمیر  ماینر جدا کنید. اما اگر بیشتر بردها دمای بالای 80 درجه را نشان می دهند، پس ماینر شما به یک سیستم خنک کنندۀ قوی نیاز دارد. چرا که این دما موجب می شود ماینر به طور خودکار خاموش شود. گاهی نیز هیچ دمایی نمایش داده نمی شود. در این حالت، به احتمال زیاد ردیاب دما در یکی از هش بردها آسیب دیده است. می توانید برای پیدا کردن هش برد معیوب، هش بردها را به صورت مجزا با اتصال به کنترل برد تست کنید.

دستگاه ماینر

مشکل در هش برد ماینر

افت هش ریت ماینر ممکن است به دلیل مشکل در هش برد دستگاه ماینر باشد. به خصوص وقتی که هش ریت ماینر کمتر از میزان هش ریت تئوریک دستگاه نشان داده می شود. هش برد یکی از قطعات بسیار مهمِ ساختار داخلی ماینر محسوب می شود و می توان آن را قطعۀ اصلی در فرایند پردازش نامید. برای درک بهتر، هش برد را می توان به CPU در کامپیوتر تشبیه کرد. یک واحد کامل هش برد دارای چندین برد است که در کنار هم قرار گرفته اند.

خرابی هش برد ماینر ممکن است به دلایلی مثل استفادۀ زیاد از ماینر و گرمای زیاد روی دهد. یکی از نشانه های خرابی هش برد، کاهش هش ریت ماینر است که به صورت هش ریتِ پایین تر از میزان تئوریک نشان داده می شود. گاهی با اتصال دوبارۀ کابل ها در دو طرف هش برد می توان این مشکل را حل کرد. در مواردی تنها نیاز به تعویض کابل ها وجود دارد. اما اگر با تعویض کابل ها نیز مشکل حل نشد، باید نسبت به تعمیر هشبرد یا تعویض هش برد دستگاه اقدام کرد.

یکی دیگر از نشانه های خرابی هش برد ماینر این است که هیچ کدام از بردها در تنظیمات ماینر شناسایی نمی شوند. برای چک کردن این مورد می توانید به قسمت استاتوس ماینر مراجعه کنید.

نمونه هشبرد

مشکل در کنترل برد ماینر

در صورتی که هش ریت ماینر به صورت عدد صفر نمایش داده می شود، ممکن است مشکل از کنترل برد ماینر یا هش برد باشد. در دستگاه ماینر، کنترل برد وظیفه دارد هش بردهای مختلف را با یکدیگر هماهنگ کند. این کار موجب می شود دستگاه ماینر با هش ریت بالا، استخراج کریپتوکارنسی را انجام دهد. اما در صورت خرابی کنترل برد، قسمت های مختلفی از ماینر دچار مشکل می شوند. برای مثال دستگاه ممکن است روشن نشود یا حتی سیستم خنک کننده با مشکل مواجه شود.

بنابراین هنگام افت هش ریت ، علاوه بر چک کردن هش برد باید کنترل برد ماینر نیز مورد بررسی قرار بگیرد. چرا که گاهی هش بردها کاملا سالم هستند و خرابی کنترل برد موجب افت هش ریت شده است. برای درک بهتر، کنترل برد را می توان به مادربرد کامپیوتر تشبیه کرد. یعنی پنلی که اجزای مختلف مثل کابل ها، سوئیچ ها و… روی آن قرار گرفته اند. یکی دیگر از نشانه های افت هش ریت به دلیل خرابی کنترل برد این است که در قسمت استاتوس دستگاه، یک یا چند هش برد نمایش داده نمی شوند.

اگر کاهش هش ریت ماینر همزمان با دمای غیر طبیعی اتفاق بیفتد، نیاز به بررسی چند قسمت وجود دارد. اگر سیستم خنک کننده و فن ها سالم هستند و هش بردها نیز هیچ مشکلی ندارند، پس دلیل افت هش ریت و دمای غیر طبیعی ممکن است خرابی کنترل برد باشد. یکی از کارهایی که برای پیشگیری از خرابی کنترل برد می توانید انجام دهید، چک کردن دمای هش بردها در قسمت AntMiner است. مانیتورینگ درست دما اهمیت زیادی دارد. در صورتی که دما به دلایلی از جمله خرابی ردیاب به درستی نشان داده نشود، باید برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید. چرا که دمای بالا یکی از عوامل خراب شدن کنترل برد است و نیاز به تعمیر کنترل برد ماینر است.

 

فن ماینر

مشکلات شبکه

هش ریت  گاهی به دلیل مشکلات شبکه ایجاد می شود. برای استخراج ارز دیجیتال به وسیلۀ ماینر به اینترنت نیاز است. در واقع با استفاده از اتصال اینترنت، دستگاه ماینر می تواند با استخر ماینینگ ارتباط برقرار کند. استخر ماینینگ  و مزرعه بیت کوین قدرت ماینرهای مختلف را برای کسب جایزه و سود بیشتر ترکیب و هماهنگ می کند. بدون یک اینترنت مناسب، اتصال به استخر ماینینگ ممکن نیست. البته منظور از اینترنت مناسب یک اینترنت خیلی سریع نیست. بلکه اتصال پایدار مد نظر است. همچنین برای استخراج ارز دیجیتال نیازی به پهنای باند زیادی وجود ندارد. اتصال مناسب برای استخراج را می توان یک اتصال با تاخیر شبکۀ پایین توصیف کرد.

تاخیر شبکه یا Latency چیزی است که می تواند روی هش ریت ماینر تاثیر بگذارد. تاخیر شبکه به مدت زمانی گفته می شود که درخواست از مبدا به مقصد ارسال شود. تاخیر شبکۀ زیاد نشان می دهد که مشکلی در اتصال ماینر به شبکه وجود دارد. برای مثال، بهتر است به جای استفاده از وای فای، ماینر را به طور مستقیم به مودم متصل کنید. این کار تاخیر شبکه را به اندازۀ قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین باید از استخر و سرور مناسب برای اتصال ماینر استفاده کنید.

استخراج بیت کوین

مشکلات سخت افزاری ماینر

هش ریت ماینر در صورت مشکل در قطعات سخت افزاری آن ممکن است با افت قابل توجهی مواجه شود. ممکن است به دلیل حمل و نقل، بعضی کابل ها و قطعات شل شده باشند. همچنین این امکان وجود دارد که بعضی تراشه های دستگاه درست کار نکنند. منبع تغذیه یا Power Supply یکی از قطعات سخت افزاری است که در صورت خرابی آن، افت هش ریت ماینر اتفاق می افتد. منبع تغذیه را می توان یکی از قطعات با احتمال خرابی بسیار بالا نامید. اما این قطعه معمولا به اندازۀ هش برد یا کنترل برد گران نیست.

یکی از نشانه های خرابی منبع تغذیه این است که در صفحۀ استاتوس ماینر، یک یا چند عدد از هش بردها نمایش داده نمی شوند. می توانید با یک منبع تغذیۀ سالم عملکرد را چک کنید. همچنین توجه داشته باشید با توجه به قدرت ماینر و ریگ خود نسبت به خرید منبع تغذیه اقدام کنید.

شل شدن یا خرابی هیت سینک ها نیز می تواند موجب افت هش ریت ماینر شود. هیت سینک ها برای خنک کردن قطعات سخت افزاری مورد استفاده قرار می گیرند و موجب می شوند حرارت اضافی به قطعات نرسد. اگر هیت سینک شل یا خراب شده باشد، ممکن است ماینر به طور مکرر اندازه گیری هش را متوقف کند. همچنین دمای دستگاه به صورت غیر طبیعی بالا می رود.

افت هش ریت ماینر به دلیل خرابی تراشه ها

هش ریت ماینر به دلیل خرابی تراشه ها دچار افت خواهد شد. در واقع در یک دستگاه ماینر، تراشه ها نقش مهمی ایفا می کنند. تراشه ها در کنار هم در ساختار هش بردها دیده می شوند و در صورتی خرابی آن ها، هش برد با مشکل مواجه می شود. برای مثال در ماینرهای بیت کوین، گاهی تعداد زیادی علامت ایکس در جلوی یک هش برد دیده می شود. این نشانۀ خرابی تراشه ها است که عملکرد کل هش برد را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین حالتی وجود دارد که با افت هش ریت، تعدادی از تراشه ها در جلوی هش برد دیده نمی شوند. در این حالت، زنجیرۀ تراشه ها دچار مشکل شده است و هش ریت به صورت کامل نشان داده نمی شود.

ماینینگ

افت هش ریت استخر نسبت به ماینر

گاهی هش ریت نسبت به هش ریت استخر ماینینگ، عدد بالاتری را نشان می دهد. در این حالت ممکن است ورژن فریمور دستگاه پایین باشد. ورژن پایین فریمور با ایجاد ناسازگاری موجب افت هش ریت ماینر می شود. راه حل این مشکل این است که سیستم عامل ماینر را به ورژن جدید ارتقا دهید. فریمور ماینر در واقع در سرعت کارکرد دستگاه نقش مهمی را ایفا می کند و آپدیت آن موجب می شود ماینر با سرعت بیشتری استخراج ارز را انجام دهد.

علت هش ریت پایین تر استخر ممکن است به دلیل تفاوت در میانگین هش ریت ماینر با میانگین هش ریت استخر ماینینگ باشد. در واقع در صورتی که هش ریت استخر کم تر باشد، مشکل خاصی در دستگاه ماینر وجود ندارد و تنها می توانید نسبت به آپدیت فریمور آن اقدام کنید.

نکات تکمیلی

هش ریت در صورتی که با افت مواجه شود، ممکن است استخراج کنندگان ارز دیجیتال را با نگرانی مواجه کند. گاهی افت هش ریت ماینر به دلایل ساده ای مثل عدم پایداری شبکه، شل شدن کابل ها و قطعات و نبود دمای مناسب اتفاق می افتد. گاهی نیز مشکلات بزرگتری وجود دارد. برای مثال، خرابی هش بردها یا کنترل برد می تواند عملکرد دستگاه ماینر را تحت تاثیر قرار دهد. با استفاده از اطلاعات این مقاله می توانید بردهای مختلف ماینر خود را بررسی کنید.

 

همچنین اگر از چند ماینر برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می کنید، توجه به مواردی مثل منبع تغذیۀ قدرتمند و سیستم خنک کنندۀ کارآمد اهمیت زیادی دارد. فرایند استخراج ارز دیجیتال با استفاده از برق صورت می گیرد و در این میان انرژی گرمایی زیادی تولید می شود. بدون استفاده از یک سیستم خنک کننده، بدون شک قطعات مختلف دستگاه به دلیل دمای بالا دچار مشکل می شوند. با ایجاد مشکل و خرابی در قطعات، دستگاه ماینر نمی تواند از تمام قدرت خود برای استخراج استفاده کند. این چیزی است که به صورت افت هش ریت نمایش داده می شود. می توان گفت افت هش ریت علامت مهمی است که در صورت مشاهده، باید برای پیدا کردن دلیل آن اقدام کرد. موارد ذکر شده در این مقاله به شما کمک می کند دلیل افت هش ریت را پیدا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.