آموزش تعمیر ماینر

آموزش پاک کردن ویروس در ماینر و بالا بردن امنیت دستگاه

آموزش پاک کردن ویروس در ماینر و بالا بردن امنیت دستگاه

 

ویروس در ماینر با توجه به گسترش کریپتوکارنسی و استفاده از ماشین های ماینینگ برای استخراج ارز دیجیتال، به یک مشکل امنیتی تبدیل شده است. ویروس  را می توان شکل جدیدی از جرایم سایبری نامید. از این ویروس ها برای اهدافی مثل ربودن کریپتوکارنسی استفاده می شود. به همین دلیل می توان گفت که در زمینۀ امنیت آنلاینِ ماشین های ماینینگ، باید توجه ویژه ای به ویروس ها و نفوذ آن ها به ماینر داشت. شناخت ویروس ها و بدافزارهایی مثل کوین هایو به کاربران اجازه می دهد در جهت افزایش امنیت آنلاین خود اقدام کنند. همچنین نحوۀ شناسایی و حذف ویروس ها از ماشین ماینینگ بسیار حائز اهمیت است.

ویروس در ماینر با اصطلاح cryptojacking نیز شناخته می شود. کریپتو جکینگ در واقع نفوذ به کامپیوترِ استخراج کنندگان برای استخراج مخفیانۀ ارز دیجیتال می باشد. در این روش از قدرت پردازشی استخراج کنندگان به صورت مخفیانه استفاده می شود و ممکن است به ماینرهای آن ها آسیب زیادی وارد شود. کریپتو جکینگ با افزایش قدرت پردازشی، برای استخراج مخفیانه مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین روش هایی برای مدیریت قدرت پردازشی ماینر می تواند با این نوع بدافزارها مقابله کند.

ویروس ها می تواند به سرعت، باتری کامپیوتر شما را خالی کند و سلامت سیستم را به خطر بیندازد. سازندگان ویروس با هدف استخراج کریپتو بدون تهیۀ ماینر، از بدافزارهای خود برای ربودن قدرت پردازشی تعداد زیادی ماینر استفاده می کنند. بنابراین توجه به امنیت آنلاین در استخراج ارز دیجیتال اهمیت زیادی دارد. چرا که به دلیل اتصال ماینرها به اینترنت این امکان وجود دارد که مورد حملۀ ویروس و بدافزارها قرار بگیرند.

آموزش پاک کردن ویروس در ماینر و بالا بردن امنیت دستگاه

 

ویروس در ماینر چگونه عمل می کند؟

ویروس در ماینر معمولا با هدف کسب درآمد ایجاد می شود. بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال به دنبال دسترسی به اطلاعات شخصی نیستند. بلکه به طور مخفیانه و بدون رضایت افراد، از منابع و سخت افزار آن ها استفاده می کنند. ویروسی شدن ماینر علاوه بر استفادۀ زیاد از برق، می تواند بهره وری ماینر را به اندازۀ قابل توجهی کاهش دهد. همچنین عمر ماشین های ماینینگ و کامپیوترها را کمتر می کند.

ویروس در ماینر معمولا برای استخراج مخفیانۀ ارزهای دیجیتالِ کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که رمز ارزهایی مثل بیت کوین برای استخراج به منابع بسیار قدرتمندی نیاز دارند و از طریق کریپتو جکینگ تقریبا نمی توان آن ها را بدون اجازه استخراج کرد. یکی از مواردی که خطر حملۀ بدافزارها را به ماینر بیشتر می کند، غیر قابل ردیابی بودن تراکنش های بعضی از رمز ارزها است. اما صرف نظر از نوع حمله و رمز ارز، باید از ابزارهای آنتی ویروس قوی برای متوقف کردن حملات استفاده کنید.

ویروس  باعث کاهش عملکرد در ماشین های ماینینگ می شود. بنابراین باید مراقب ماینرهایی که عملکرد کندی از خود نشان می دهند یا قدرت آن ها به طرز غیر معمولی افت کرده است باشید. یکی از مهم ترین نشانه های حملۀ بدافزاری این است که باتری کامپیوتر شما بسیار سریع خالی می شود. هکرها دستگاه های مختلف را هک می کنند تا برنامه های کریپتو جکینگ را روی آن ها نصب کنند. این بدافزارها به صورت مخفیانه کار خود را انجام می دهند و برای استخراج کریپتوکارنسی یا دزدیدن دارایی های موجود در کیف پول مورد استفاده قرار می گیرند.

بدافزار

روش های مورد استفاده در کریپتو جکینگ

ویروس در ماینر از طریق روش های مختلفی می تواند به سیستم استخراج کنندگان نفوذ کند. برای مثال می توان به لینک مخرب در ایمیل اشاره کرد. در این روش کاربران وادار می شوند روی لینک مخربی که کدهای استخراج را در سیستم بارگیری می کند، کلیک کنند. روش دیگر آلوده کردن یک وب سایت یا تبلیغ آنلاین با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت است. این روش نیز کدِ کریپتو جکینگ را وارد دستگاه کاربران می کنند.

معمولا از همۀ این روش ها برای بازدهی بیشتر استفاده می شود. کدهای مخربی که وارد سیستم می شوند، نتایج را به سروری که هکرها کنترل می کنند می فرستند. ویروس ها برخلاف دیگر بدافزارها به داده ها و فایل های شخصی افراد آسیبی نمی رساند. بلک هدف، استفادۀ بدون اجازه از منابع پردازشی است. کریپتو جکینگ می تواند تاثیر زیادی روی سوددهی استخراج داشته باشد. یک سازمان یا مزرعۀ ماینینگ که تعدادی از ماینرهای آن به وسیلۀ ویروس آلوده شده اند، ممکن است متحمل هزینه های زیادی شود.

برای مثال می توان به صرف هزینه و زمان برای ردیابی عملکردی و جایگزینی قطعات یا سیستم ها به امید حل مشکل اشاره کرد. از طرفی هزینه های برق به طرز قابل توجهی بالا می رود. بعضی از اسکریپت های مخرب دارای قابلیت کرم سازی هستند و می توانند به دیگر دستگاه ها و سرورهای شبکۀ آلوده شده نیز نفوذ کنند. بدین صورت شناسایی و نابود کردن آن ها سخت تر می شود. حتی بعضی از سایت ها بدون اجازه، از سیستمِ بازدیدکنندگان برای استخراج استفاده می کنند. در واقع این سایت های مشکوک ممکن است به وسیلۀ هکرها با ظاهری قانونی ایجاد شده باشند. گاهی بازدیدکنندگان متوجه نمی شوند که یک پنجره به صورت مخفی در مرورگر باز است. بنابراین پذیرش تنظیمات سایت باید با دقت انجام شود.

ویروسی شدن ماینر

شیوۀ تشخیص ویروس ها و بدافزارها

ویروس را می توان با توجه به یک سری نشانه ها تشخیص داد. یکی از نشانه های کلیدی، افت عملکرد ماینرها می باشد. همچنین کامپیوتر کندتر از حالت معمول خود کار می کند و باتری آن خیلی سریعتر از حالت معمول خالی می شود. افت عملکرد دستگاه های محاسباتی در کنار کندی و عملکرد نامطلوب سیستم از جمله نشانه های بسیار مهم هستند که می توانند به دلیل حملۀ بدافزارها اتفاق افتاده باشند.

آن ها می تواند موجب گرمای بیش از حد شود. کریپتو جکینگ فرایندی است که از منابع سخت افزاری استفادۀ زیادی می کند. به همین دلیل موجب داغ شدن بیش از حد معمول ماینرها می شود. این گرما می تواند در کامپیوتر نیز اتفاق بیفتد و به آن آسیب وارد کند. سرعت زیاد فن ها نشان می دهد که دستگاه تحت تاثیر یک گرمای زیاد قرار گرفته است.

ویروس در ماینر را می توان با توجه به عملکرد مشکوک CPU در کامپیوتر تشخیص داد. اگر سیستم مورد حمله قرار گرفته باشد، حتی در هنگام انجام کارهای سبکی مثل وب گردی، از CPU استفادۀ زیادی می شود. این می تواند نشانگر فعالیت اسکریپت های مخرب باشد. بهتر است با استفاده از ابزار مانیتورینگ، عملکرد قطعات مختلف از جمله CPU را بررسی کنید. بنابراین وقتی ماینرها و سیستم شما با حداکثر عملکرد کار می کنند، نباید احتمال ویروس را نادیده بگیرید.

بدافزار تبلیغاتی

انواع مختلف ویروس در ماینر

ویروس در ماینر همانطور که اشاره شد می تواند از طریق اسکریپت ها، لینک ها و تبلیغات به سیستم نفوذ کند. بدافزارهای کریپتو جکینگ از نوع تبلیغاتی با نفوذ به سیستم، سعی می کنند نرم افزارها یا کدهای مخرب را در حافظه جای دهند. به همین دلیل این نوع کریپتو جکینگ می تواند بسیار خطرناک تر از دیگر انواع باشد. تبلیغات مخرب در اعماق فایل های سیستم کدها را قرار می دهند. بدین صورت بدافزار می تواند آنتی ویروس را غیرفعال کند. حتی می تواند هنگامی که به Task Manager سر می زنید، فعالیت خود را به صورت موقت متوقف کند. گاهی ویروس در ماینر به صورت بدافزار بدون فایل ظاهر می شود. تشخیص این نوع از بدافزارها بسیار سخت تر است.

ویروس در ماینر از نوع بدون فایل، هیچ گونه اثری از خود بر جا نمی گذارد و به شکلی بسیار تهاجمی عملکرد ماینرها را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال می توان به Auto Refresh Plus اشاره کرد که خود را به عنوان یک آپدیت اجباری برای مرورگر فایرفاکس پنهان می کند. در صورت نصب، این بدافزار شروع به استخراج مخفیانۀ ارز دیجیتال می کند و ممکن است تبلیغات ناخواستۀ بسیار زیادی را در مرورگر نشان دهد.

بهتر است با چند اسم دیگر در زمینۀ کریپتو جکینگ آشنا شوید. کوین هایو یا Coinhive که به آن اشاره کردیم، سرویسی بود که به جای نمایش تبلیغات، از سیستم بازدیدکنندگان برای استخراج و کسب درآمد استفاده می کرد. اما این سرویس به یک بدافزار تبدیل شد. یکی دیگر از بدافزارها Prowli نام داشت که یک کرم رمز عبور و بات نت مخرب بود. این بدافزار همچنین یک در پشتی در سیستم های آلوده شده نصب می کرد. می توان گفت بدافزارهایی از نوع تبلیغاتی خطر بیشتری را به همراه دارند.

آنتی ویروس

پیشگیری و راه حل ها

ویروس در ماینر یک موضوع جدی است که در صورت مواجهه، باید برای از بین بردن آن اقدام کنید. اولین راه، استفاده از یک آنتی ویروس معتبر و قدرتمند در سیستم است. یک آنتی ویروس قدرتمند می تواند بسیاری از تهدیدات امنیتی را شناسایی کند. با گسترش استخراج ارز دیجیتال، آنتی ویروس های مشهور آپشن هایی برای بدافزارهای کریپتو نیز ارائه کرده اند. با نصب آنتی ویروس می توانید پیش از آلوده شدن، از سیستم و منابع سخت افزاری خود محافظت کنید. آنتی ویروس ها با بررسی فعالیت های آنلاین می توانند نسبت به بدافزارهای آنلاین و لینک های مخرب شما را آگاه سازند. همچنین با ارائه کردن آپدیت های مختلف از سیستم در برابر بدافزارهای جدید محافظت می کنند.

برای مقابله با ویروس  بهتر است از آخرین تغییرات مرتبط با کریپتو جکینگ اطلاع داشته باشید. چرا که هکرها به طور مداوم کدها و اسکریپت ها را تغییر می دهند و از روش های جدید برای نفوذ به سیستم ها استفاده می کنند. بنابراین اطلاع از جدیدترین تهدیدات امنیتی می تواند به شما کمک کند بدافزارها را راحت تر شناسایی کنید. همچنین ماینرها و سیستم خود را از تهدیدات امنیتی دور نگه دارید.

یکی دیگر از گزینه های پیشگیری، استفاده از افزونه های ضد کریپتو جکینگ است که می توانید روی مرورگر خود نصب کنید. این افزونه های تخصصی هنگام وب گردی در برابر بدافزار و ویروس ها از سیستم شما محافظت می کنند. بعضی از این افزونه ها عبارت هستند از minerBlock و No Coin. این افزونه ها در مرورگرهای مشهوری مثل کروم و فایرفاکس قابل استفاده هستند و با نصب آن ها می توانید امنیت آنلاین را برای مرورگر خود فراهم کنید.

 

محافظت هنگام وب گردی

ویروس در ماینر همانطور که اشاره شد، ممکن است از طریق سایت های آلوده و تبلیغات آنلاین به سیستم نفوذ پیدا کند. بهتر است از مسدود کننده های تبلیغاتی استفاده کنید. نصب یک مسدود کنندۀ تبلیغاتی می تواند یک ابزار قدرتمند برای برای مقابله با تبلیغات مخرب و آلوده باشد. افزونه هایی مثل Ad Blocker Plus می توانند کدها و اسکریپت های مخرب را شناسایی و از کاربران در برابر حملات محافظت کنند.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از حملۀ بدافزارها غیرفعال کردن جاوا اسکریپت است. هنگام وب گردی، با غیرفعال کردن جاوا اسکریپت می توانید جلوی آلوده شدن سیستم و دستگاه های محاسباتی خود را به وسیلۀ کدهای رمزنگاری شده بگیرید. از جاوا اسکریپت فقط در سایت هایی که نسبت به امنیت آن ها مطمئن هستید استفاده کنید.

برای پیشگیری از نفوذ ویروس در ماینر همچنین می توانید سایت های مشهوری که با عنوان سایت های منتقل کنندۀ کریپتو جکینگ شناخته می شوند را به لیست سیاه اضافه کنید. لیست سیاه در مرورگرهای مشهور مثل گوگل کروم برای کاربران در دسترس است. لیست سیاه می تواند کاربران را از محتوای مخرب محافظت کند. البته شما باید با کمی تحقیق بعضی از سایت های مخرب را شناسایی کنید تا بتوانید آن ها را به لیست سیاه اضافه کنید.

نکات تکمیلی

ویروسی شدن ماتینر ممکن است به دلیل آسیب نرساندن به اطلاعات و داده های شخصی کاربران نادیده گرفته شود. اما بهتر است بدانید ویروس های کریپتوکارنسی برای استفاده از منابع سخت افزاری و ماینرهای شما ساخته شده اند. این ویروس ها بدون اجازه از منابع شما استفاده می کنند و تنها به سازندگان خود سود می رسانند.

ویروس  علاوه بر کامپیوتر، می تواند به گوشی های هوشمند نیز نفوذ و آن ها را آلوده کند. با استفاده از موارد ذکر شده در این مقاله می توانید امنیت بیشتری را برای منابع و دستگاه های خود فراهم کنید. توصیه می شود حتما از آنتی ویروس های قدرتمند استفاده کنید و با رعایت نکات امنیت سایبری، ریسک حملۀ ویروس ها و بدافزارها را کاهش دهید.

لازم به ذکر است در صورتی که تخصص نرم افزاری و سخت افزاری ندارید میتوانید تعمیر ماینر خود را به مجموعه تهران برد بسپارید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.