آموزش تعمیر ماینر

ماینرها برای تولید هر بیت کوین چقدر هزینه می کنند؟

هزینه های استخراج بیت کوین

بیت کوین یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال است که از طریق فرایندی به نام ماینینگ یا استخراج تولید می شود. ماینینگ در واقع فرایندی است که یک بیت کوین جدید را وارد گردش این رمز ارز می کند. استخراج معمولا به وسیلۀ دستگاه های مخصوصی به نام ماینر صورت می گیرد. ماینرها با پردازش محاسبات پیچیده، تراکنش های مختلف بیت کوین را تایید می کنند. پس از استخراج موفق، هر ماینر پاداشی را به دلیل استفاده از سخت افزار خود دریافت می کند.

بیت کوین از زمان معرفی تا به حال رشد فوق العاده ای را از نظر ارزش هر کوین تجربه کرده است. همچنین نوسانات قیمتی موجب شده است افراد و کمپانی های زیادی به سمت سرمایه گذاری آن روی بیاورند. یکی از روش های سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی، استخراج رمز ارزها می باشد که البته به سخت افزار قدرتمند و انرژی قابل توجهی نیاز دارد. هزینه ای که برای استخراج هر کوین نیاز است، نقش مهمی در سودآوری استخراج ایفا می کند. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا قبل از شروع ماینینگ، استخراج کنندگان از ابزار و ماشین حساب های خاصی استفاده می کنند تا سودآوری را با توجه به هزینه و قدرت سخت افزاری تخمین بزنند.

بیت کوین دارای یک شبکۀ کامپیوتری غیرمتمرکز است که تراکنش های مختلف را ردیابی می کند. هنگامی که ماینرهای متصل به این شبکه تراکنش ها را پردازش و تایید می کنند، بیت کوین جدید ایجاد و استخراج می شود. این فرایند با استفاده از فناوری بلاک چین پشتیبانی می شود. استخراج در واقع به معنای اضافه کردن یک بلوک جدید به زنجیره است. ماینرها برای استخراج به یک منبع انرژی قدرتمند مثل برق نیاز دارند که البته رایگان نیست.

 

استخراج بیت کوین

تولید بیت کوین چگونه انجام می شود؟

بیت کوین برای تولید به یک سخت افزار کامپیوتری قدرتمند نیاز دارد. معمولا از دستگاه های ماینینگ ASIC برای استخراج آن استفاده می شود. این دستگاه ها قیمت بالایی دارند و ممکن است هر عدد از آن ها تا 10 هزار دلار نیز قیمت داشته باشد. دستگاه های ASIC از برق زیادی برای استخراج استفاده می کنند. هزینۀ زیاد برق یکی از فاکتورهایی است که سود استخراج را کاهش می دهد. هزینۀ برق در مناطق مختلف بر اساس کیلووات محاسبه می شود. در صورتی که استخراج کنندگان بتوانند از یک انرژی مقرون به صرفه استفاده کنند، می توانند به سود بیشتری برسند.

ماینرها در صورتی که بتوانند با موفقیت یک بلوک را به زنجیره اضافه کنند، به اندازۀ مشخصی پاداش می گیرند. اما این پاداش با تولید بلوک های بیشتر کاهش پیدا می کند. تعیین این پاداش به قیمت بیت کوین در زمان استخراج بستگی دارد. معمولا 6.25 بیت کوین در ازای استخراج هر بیت کوین به ماینرها پاداش داده می شود. محاسبۀ این پاداش به دلار یا ارزهای دیگر با توجه به قیمت رمز ارز در زمان استخراج انجام می شود. البته تمام آن سود خالص نیست. چرا که هزینه های استخراج باید کسر شود.

تولید بیت کوین زمانی سودآور است که پاداش دریافتی بیشتر از هزینه های استخراج باشد. حتی اگر استخراج با موفقیت صورت بگیرد، به دلیل هزینۀ تجهیزات و سخت افزار و همچنین قیمت انرژی ممکن است سود خیلی زیادی به افراد نرسد. ماینرهای ASIC برق بسیار زیادی را مصرف می کنند. از طرفی، برای جلوگیری از خراب شدن آن ها تجهیزات خنک کننده مورد نیاز است که آن ها نیز معمولا با برق کار می کنند. یکی از روش های کاهش هزینه ها پیوستن به یک استخر ماینینگ است. اما در این صورت پاداش استخراج نیز میان کاربران تقسیم می شود.

ماینر ASIC

ریسک های تولید بیت کوین

بیت کوین یک رمز ارز با نوسان های قیمتی شدید است. قیمت بیت کوین از زمان معرفی در سال 2009 تا به حال نوسانات زیادی را تجربه کرده است. برای مثال، این رمز ارز به فاصلۀ نه چندان زیادی با قیمت های کمتر از 30 هزار دلار و بیشتر از 60 هزار دلار معامله شده است. این نوسانات موجب می شوند تشخیص پاداش در برابر هزینه ها دشوارتر شود. چرا که ممکن است در طول فرایند استخراج، ناگهان قیمت به اندازۀ قابل توجهی افت کند و پاداش را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی دیگر از ریسک های تولید، سختی استخراج می باشد. سختی استخراج که با نام های سختی شبکه و میانگین سختی استخراج نیز شناخته می شود، معمولا با فعالیت ماینرهای بیشتر افزایش پیدا می کند. چرا که فقط تعداد معینی بیت کوین قابل استخراج هستند. برای مثال، وقتی استخراج کریپتوکارنسی در چین ممنوع اعلام شد، به دلیل خروج تعداد زیادی ماینر از شبکه، سختی استخراج به اندازۀ قابل توجهی کاهش پیدا کرد. وقتی این ماینرها دوباره در مکان دیگری به شبکه وارد شدند، سختی استخراج دوباره افزایش پیدا کرد.

ممنوع اعلام شدن استخراج کریپتوکارنسی به وسیلۀ دولت ها یکی دیگر از ریسک های تولید می باشد. درست مثل اتفاقی که در چین افتاد و استخراج کنندگان مجبور شدند سخت افزار خود را به مکان های دیگری انتقال دهند. این ممنوعیت، استخراج بیت کوین را در نقاط دیگر افزایش داد. به طور کلی می توان گفت که شرکت های تازه کار به منظور کاهش هزینه های استخراج از جمله هزینۀ انرژی، شروع به سرمایه گذاری مشترک با دیگر شرکت ها می کنند. بعضی از شرکت های فعال در حوزۀ انرژی به برق قابل اعتماد و کم هزینه ای دسترسی دارند و حتی از منابع تجدیدپذیر برای تولید انرژی استفاده می کنند.

برق بیت کوین

فاکتورهای مهم در محاسبۀ هزینه ها

بیت کوین یک رمز ارز بزرگ با استخراج نسبتا دشوار است. برای تولید یک بیت کوین، فاکتورهایی مثل هزینۀ تجهیزات، هزینۀ برق و قوانین منطقه مورد بررسی قرار می گیرند. دستگاه های ماینینگ ASIC هر چند به وسیلۀ کمپانی های زیادی تولید و به بازار عرضه می شوند، اما دارای قدرت پردازشی مختلفی هستند. بعضی از ماینرها به لطف استفاده از تراشه های مدرن می توانند یک هش ریت بسیار بالا را برای دارندگان فراهم کنند. اما معمولا این ماینرهای رقابتی قیمت های بالایی دارند. صرف هزینۀ بالا برای ماینر سودآوری را به تاخیر می اندازد. چرا که موجب بالا رفتن هزینۀ استخراج می شود.

بیت کوین یکی از رمز ارزهای برجسته برای شرکت ها و مزارع استخراج محسوب می شود. بیشتر ماینرهای قدرتمند و فناوری های جدید به استخراج بیت کوین اختصاص پیدا می کنند. مزارع بزرگ ماینینگ بیش از هر شرکت دیگری برق مصرف می کنند. هزینۀ برق یکی از فاکتورهای بسیار مهم در محاسبۀ هزینۀ استخراج کریپتوکارنسی محسوب می شود. در داخل کشور، تعرفه های مختلفی برای برق وجود دارد. برق خانگی قیمت متفاوتی با برق تجاری و کشاورزی دارد. برق تجاری قیمت بیشتری از برق خانگی و کشاورزی دارد. در حالی که برق کشاورزی معمولا ارزان تر حساب می شود. همچنین مزارع استخراج در داخل کشور باید به ازای هر کیلووات، مبلغ نسبتا بالایی را بپردازند که چند برابر تعرفۀ برق تجاری می باشد. چرا که این مزارع حجم زیادی از برق را مصرف می کنند.

پاداش تولید بیت کوین چیزی است که می تواند از استخراج کنندگان در برابر نوسانات قیمتی محافظت کند. در واقع این پاداش با استفاده از خودِ رمز ارز بیت کوین پرداخت می شود. به همین دلیل استخراج کنندگان می توانند به جای فروش سریع، پاداش خود را در کیف پول های مخصوص نگه دارند.

هزینه ماینینگ

سخت افزار مورد نیاز برای تولید یک بیت کوین

بیت کوین یک رمز ارز گران قیمت محسوب می شود که هر کوین آن چندین هزار دلار ارزش دارد. با توجه به قیمت برق، نوسانات، سختی استخراج و هزینۀ دستگاه ها می توان تخمین زد چه قدرت و هزینه ای برای تولید یک بیت کوین مورد نیاز است. سخت افزار و دستگاه های مورد استفاده باید بتوانند هش ریت مورد نیاز برای تولید یک بیت کوین را فراهم کنند. بهتر است از ماینرهای نسل جدید و بهینه سازی شده برای استخراج استفاده شود. این ماینرها معمولا قیمت بالایی دارند.

برای مثال، ماینر Antminer S19 Pro را در نظر می گیریم که یکی از دستگاه های قدرتمند استخراج ارز دیجیتال با هش ریت 110 محسوب می شود. این دستگاه دارای توان مصرفی 3250 می باشد و با ولتاژ 12 ولت کار می کند. پنجاه عدد از این دستگاه ها می توانند یک قدرت هش 5500 را فراهم کنند. اگر این سخت افزار 162500 وات انرژی مصرف کند و قیمت برق را معادل 220 تومان به ازای هر کیلووات در نظر بگیریم، حدود 2 ماه طول می کشد تا یک عدد بیت کوین تولید شود. البته این ماینر دارای قیمت بالایی است و همچنین وزنی 13 کیلوگرمی دارد. بنابراین برای نگهداری از چنین سخت افزاری به یک مکان مناسب نیاز است که علاوه بر دسترسی به انرژی، بتوان به راحتی استخراج کریپتوکارنسی را در آن انجام داد.

همچنین برای نگهداری، تعمیرات ماینر ، خنک سازی و اتصال شبکۀ ماینرها نیز باید بودجۀ مناسب را در نظر گرفت. استخراج کریپتوکارنسی می تواند حرارت بالایی را تولید کند. هر چند با استفاده از سیستم خنک کنندۀ قدرتمند می توان این حرارت را کاهش داد، اما امکان دارد در اثر کار زیاد تراشه ها و بردها خراب شوند.

نوسان قیمت بیت کوین

هزینۀ تولید و سود خالص

بیت کوین در حال حاضر با قیمت حدود 40 هزار و 200 دلار معامله می شود. ماینر Antminer S19 Pro می تواند با یک منبع برق مقرون به صرفه ماهانه حدود 580 دلار سود خالص تولید کند. این ماینر حدود 10 هزار دلار قیمت دارد. بنابراین با توجه به قیمت بیت کوین و قیمت ماینر می توان تخمین زد که چه مقدار سود خالص در ماه حاصل می شود. بدیهی است هر چه دستگاه های ماینر بیشتری خریداری شود، مدت زمان کمتری طول می کشد تا یک عدد بیت کوین تولید شود. بعضی از مراکز استخراج دارای قدرت سخت افزاری بسیار قدرتمندی هستند. به طوری که می توان به طور روزانه حتی تا 2 بیت کوین نیز تولید کنند.

همانطور که اشاره شد، یکی از فاکتورهای مهم در محاسبۀ هزینه ها قیمت برق است. حتی اگر قیمت برق را به ازای هر کیلووات 220 تومان محاسبه کنیم، می توان با استفاده از دستگاه های ماینینگ بهینه به یک سود خوب دست پیدا کرد. اما هر چه این قیمت بالاتر می رود، سودآوری استخراج بیت کوین نیز کمتر می شود. بنابراین بهتر است از ابزار و ماشین حساب های مخصوص محاسبۀ سود استخراج برای تخمین قدرت سخت افزاری و سود خالص استفاده شود. این ماشین حساب ها در اینترنت به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارند.

بلاک چین

نکات تکمیلی

بیت کوین همچنان یک رمز ارز محبوب برای استخراج محسوب می شود. البته نمی توان یک سرمایه گذاری بدون ریسک پیدا کرد. از آنجا که پاداش ماینرها با استفاده از بیت کوین پرداخت می شود، نوسان قیمت این رمز ارز می تواند یکی از فاکتورهای مهم در سودآوری استخراج باشد. بعضی از رایج ترین مشکلات عبارت هستند از درجۀ حرارت بالا، قطعی اتصال اینترنت و حملۀ ویروس ها و بدافزارها که از سخت افزار بدون اجازه استفاده می کنند.

برای استخراج بیت کوین اخیرا از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می شود. این منابع در صورت عدم استفاده هدر می روند و به همین دلیل برای استخراج کریپتوکارنسی از آن ها استفاده می شود. چنین منابعی می توانند یک انرژی مقرون به صرفه را برای مراکز استخراج فراهم کنند. بدین صورت سود خالص استخراج بیشتر می شود. در واقع بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ به دنبال روش هایی هستند که مزارع استخراج بتوانند از انرژی های در دسترسی مثل انرژی بادی استفاده کنند. در این صورت مشکلات استفاده از برق تا حد زیادی برطرف می شود.

علاوه بر قیمت تجهیزات و برق، قیمت های دیگری مثل اجارۀ یک مکان مناسب برای ماینینگ نیز وجود دارد. به طور کلی هزینه و سود مورد نیاز برای تولید یک بیت کوین را می توان با اطلاعات ذکر شده در این مقاله تخمین زد. در صورت استفاده از ماینرهای ارزان قیمت که هش ریت مناسبی دارند، می توانند بهره وری سخت افزاری را تا حد قابل توجهی افزایش داد. همچنین با پیوستن به استخرهای ماینینگ می توان از منابع سخت افزاری آن ها برای بالا بردن شانس انجام تراکنش ها استفاده کرد. استخراج بیت کوین هر چند نسبت به زمان معرفی سخت تر شده است، اما هنوز هم می تواند سودآوری خوبی داشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.